Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Co można przewozić w paczkach

Czego nie wyślemy za pośrednictwem kuriera?

Lista rzeczy wykluczonych z przewozu to swego rodzaju zabezpieczenie dla każdej firmy kurierskiej. Ludzie miewają czasami zadziwiające pomysły i gotowi są przesłać w paczce kurierskiej nawet jadowitego węża czy niezabezpieczoną broń palną. Nic wiec dziwnego w tym, że firmy kurierskie w swoich regulaminach umieszczają zapisy na temat  ograniczeń w przewozie. Zanim zdecydujemy się na wysyłkę w konkretnej firmie, warto zapoznać się z jej regulaminem.

Istnieje kilka grup przedmiotów, których z pewnością nie uda nam się wysłać kurierem. Należą do nich:
– rzeczy niebezpieczne, a więc produkty łatwopalne czy wybuchowe oraz broń,
– leki oraz narkotyki,
– rośliny i żywe zwierzęta,
– szczątki ludzkie lub zwierzęce,
– dzieła sztuki, antyki i kamienie szlachetne,
– waluty,
– przesyłki, których opakowanie może zniszczyć inne przesyłki.

Regulaminy większości firm kurierskich zakazują również wysyłania towarów ulegających szybko i łatwo zepsuciu. Chodzi głównie o produkty spożywcze takie, jak owoce i warzywa, mięso i ryb, nabiał. Zgodnie z przepisami prawa tego typu produkty wymagają specjalnych warunków transportu, w transporcie krajowym nie są więc w ogóle przewożone. W transporcie międzynarodowym firmy kurierskie dostarczają tzw. spożywkę jedynie transportem lotniczym, przy spełnieniu określonych warunków. Należy przy tym brać pod uwagę pewne ograniczenia, które mogą występować w kraju docelowym, związane z ilością, sposobem pakowania, zawartością, potrzebnymi dokumentami towarzyszącymi (certyfikaty, pozwolenia itp.). Towar tego rodzaju musi być hermetycznie zapakowany. Produkty wymagające określonej temperatury przewożone są w specjalnych thermoboxach, czyli opakowaniach chłodzących.

Zgodnie z warunkami przewozu firm kurierskich obowiązek zadeklarowania zawartości i wartości przesyłki leży po stronie nadawcy. To on powinien prawidłowo opisać przesyłkę na liście przewozowym i zapakować ją w taki sposób, aby umożliwić prawidłowy przewóz i dodarcie do adresata bez ubytków i uszkodzeń. Można więc próbować ominąć regulaminy i zadeklarować zupełnie inną zawartość paczki, niż ta rzeczywista. Z pewnością niejeden „sprytny” podejmuje takie próby.  Firmy kurierskie z reguły zabezpieczają się na taką okoliczność i w regulaminach umieszczają zapis, że kurier może zażądać otworzenia przesyłki  i ma prawo sprawdzić, czy jej zawartość zgadza się z deklarowaną. Ma do tej czynności prawo zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo Przewozowe i ustawy Prawo Pocztowe oraz wydanymi na ich podstawie przepisami wykonawczymi. Co nam grozi w razie wykrycia próby oszustwa? jeżeli zawartość przesyłki nie zgadza się z deklarowana na liście przewozowym możemy ponieść kary finansowe. Istnieje jeszcze jeden istotny zapis w regulaminach firm kurierskich. Nie ponoszą one odpowiedzialności za opóźnienia lub zwrot towaru, jeśli nie jest on zgodny z deklarowaną zawartością przesyłki. Nie warto więc omijać zasad stosowanych przez firmy dostarczające przesyłki.

O ile w transporcie krajowym lista rzeczy, których nie wyślemy za pośrednictwem kuriera jest dosyć jasno sprecyzowana, o tyle w transporcie międzynarodowym kwestia przyjęcia określonego towaru do przewozu jest bardziej skomplikowana. Dochodzą tu bowiem regulacje korporacyjne, a dodatkowe ograniczenia nakładają przepisy bezpieczeństwa transportu lotniczego i drogowego oraz wewnętrzne regulacje prawne krajów docelowych i przepisy celne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *