Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Wszystko o przesyłkach kurierskich

Jeże wysłane w paczce kurierskiej

Co może kryć w sobie zafoliowana przesyłka kurierska? Odzież zakupioną na aukcji internetowej, książki z oferty księgarni online, odpowiednio zabezpieczony sprzęt elektroniczny… możliwości jest wiele. Tak wiele, że czasami przekraczają granicę naszej wyobraźni. Nie wspominając o granicy ludzkiej głupoty, bezmyślności i zwykłego okrucieństwa.

Pracownicy jednej z podłódzkich sortowni firmy kurierskiej DHL  dokonali niecodziennego odkrycia, otwierając komisyjnie jedną z paczek, która wzbudziła ich podejrzenia. Przesyłkę nadano w Siedlcach, a dotrzeć miała do Zadzimia. W środku znajdowały się cztery pigmejskie jeże afrykańskie. Jedno ze zwierząt niestety nie przeżyło transportu. Słysząc tego rodzaju historie właściwie nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Okazuje się, że przygoda afrykańskich jeży nie jest wcale odosobnionym przypadkiem.

Co na ten temat mówi prawo?  Ustawa ochronie zwierząt z 1997 roku określa jasno, że nikt nie może przewozić zwierząt w sposób powodujący ich okaleczenie lub przyczyniający się do zadawania im cierpienia. Trudno przypuszczać, aby jeże zapakowane w ofoliowana paczkę, na której w żaden sposób nie była oznaczona zawartość  czuły się wyjątkowo komfortowo i spokojnie.

Przepisy pozwalają na wysyłanie w paczkach żywych zwierząt. Nadawca takiej paczki powinien jednak spełnić szereg określonych warunków. Żywe zwierzęta można nadać korzystając z usługi przesyłki kurierskiej Pocztex w obrocie krajowym albo innych firm kurierskich, których regulamin na to pozwala. Należy jednak liczyć się z tym, że nie każda firma kurierska zgodzi się na transport żywych zwierząt.

Paczka zawierająca żywe zwierzęta traktowana jest, jako przesyłka chroniona. Obowiązki nadawcy są bardzo precyzyjnie określone. Przede wszystkim nadawca zobowiązuje się zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki, które dają gwarancję bezpiecznego transportu danego gatunku. Nadawca musi wziąć pod uwagę czas wykonania usługi i dostosować do niego warunki w paczce.

Opakowanie musi być na tyle obszerne, aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchów oraz na tyle wysokie, aby mogło stać. Powinno być także przewiewne i właściwie wyposażone. Jeżeli zwierzę znajduje się w klatce jej konstrukcja powinna  uniemożliwiać przypadkowe wysuniecie się jakiejkolwiek części zwierzęcia na zewnątrz. Ofoliowanie paczki  z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem, gdyż ogranicza dostawania się do środka powietrza. Niby oczywista sprawa, a jednak okazuje się, że niektórzy mają problem z logicznym myśleniem. W przypadku kartonowych opakowań należy zadbać o umieszczenie nich otworów, które w żadnym wypadku nie ulegną zatkaniu. Nadawca ma jeszcze jeden obowiązek. Jest nim pokrycie spodu paczki materiałem chłonącym wilgoć.

Dopiero odpowiednio przygotowaną paczkę można nadać w firmie kurierskiej lub na poczcie. Pracownicy tych instytucji nie powinni mieć żadnych wątpliwości co do zawartości przesyłki. Wystarczy czytelny napis „żywe zwierzęta”.

Wysyłanie zwierząt kurierem, nawet  zachowaniem wymienionych warunków, może jedna budzić pewne kontrowersje i z pewnością nie jest pochwalane przez obrońców praw zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *