Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Zabezpieczenie przesyłek

Koperty od A do Z

Branża kopertowa ciągle się rozwija oferując bardzo szeroką paletę produktów. Okazuje się więc, że chcąc wysłać określoną przesyłkę, stajemy przed nie lada dylematem. Jaką kopertę wybrać? Odnalezienie się w kopertowym świecie wcale nie jest takie proste. Oto lista kryteriów, które należy zastosować, aby wybrać odpowiednią kopertę:

Oznaczenia rozmiarów
Sprawa jest nieco skomplikowana. Wystarczy się jednak odrobinę zagłębić w temat, aby nie mieć problemu z wyborem odpowiedniego rozmiaru koperty. Warto wiedzieć, że w Polsce format papieru określany jest według normy ISO 216. Zgodnie z tą normą istnieją trzy szeregi: „A”, „B” i „C”. Każdy szereg jest nieco większy od poprzedniego np. „A4” jest mniejsze o kilka centymetrów od „B4”, zaś B4 mniejsze o kilka centymetrów od C4. Podstawowy arkusz to A0, jego rozmiary wynoszą 1682 mm x 2378 mm. Kolejne rozmiary są pochodną formatu A0 i powstają poprzez zgięcie na pół dłuższego boku. Dla przykładu: rozmiary A1 to 1189 mm x 1682  mm, A2 to 841 mm x 1189 mm itd. Aż do A10. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce używa się formatu do A6 (kartka A4 złożona na 4).

Najbardziej popularnym rozmiarem jest A4 (210 mm x 297 mm). I w tym momencie przechodzimy do rozmiarów kopert. Aby kartkę „A4” zapakować do koperty, musi być ona nieco większa, dlatego koperty tzw. „zwykłe” występują w szeregu „C” i tak :
– w kopercie C4 (917 mm x 1297 mm) zmieścimy kartkę A4
– w kopercie C5 zmieścimy kartkę A4 złożoną na pół
– w kopercie C6 zmieścimy kartkę A4 złożoną na 4.

Żeby było „łatwiej” istnieje jeszcze jeden, dodatkowy format kopert, czyli DL (99 mm x 210 mm). To nic innego jak kartka A4 złożona na 3 wzdłuż długiego boku. Aby zmieścić tak złożoną kartkę powstał właśnie format kopert DL (110 mm x 220 mm).

Zupełnie inna rozmiarówkę mają koperty bąbelkowe. Ich oznaczenie jest literowe. Wyróżniamy więc koperty od „A” do „K”. Rozmiar zewnętrzny bardzo łatwo można znaleźć, chociażby w internecie. Liczy się praktyczne zastosowanie poszczególnych rozmiarów. I tak: w kopercie „CD” zmieścimy płytę CD, bez względu na zastosowane pudełko. Koperta „A” idealnie nadaje się na drobiazgi, np. biżuterię, koperty „E” i „H” to rozmiary przeznaczone do wysyłki książek, zaś do kopert „I” i „K” zmieścimy większe rzeczy.

Sposoby klejenia kopert
Sposoby klejenia to kolejne kryterium wyboru kopert. Zdecydowanie mniej skomplikowane, niż poprzednie. Najczęściej spotyka się oznaczenia:
– NK – koperta zaklejana na mokro.
– SK – koperta samoklejąca.
– HK – koperta z paskiem do odrywania.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poza zwykłymi kopertami zamykanymi jednorazowo, istnieją również koperty z zamknięciem wielokrotnym.  Posiadają  na klapce specjalny klej, który można zaklejać i odklejać wielokrotnie bez niszczenia. Używane są przez firmy kurierskie, gdyż podczas transportu wymagane jest czasami dokładanie do przesyłki kolejnych dokumentów lub stemplowanie listów przewozowych.

Ostatni parametr, który istotny jest przy zakupie kopert pod konkretne cele, to gramatura papieru oraz folii. Oczywiście istnieją różnice w jakości papieru użytego do produkcji kopert i w znaczący sposób przekładają się one na cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *