Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Co można przewozić w paczkach

Firmy kurierskie i lista rzeczy zakazanych

Wysyłanie rzeczy za pośrednictwem firm kurierskich to bardzo wygodne, proste i szybkie rozwiązanie. Bardzo chętnie korzystamy więc z tej opcji. Warto jednak wiedzieć, że istnieje lista przedmiotów, które są wyłączone z przewozu. Dzieje się tak na mocy przepisów prawa albo regulaminów samych firm kurierskich. Za oddzielną grupę możemy uznać przedmioty, które co prawda można przesyłać, jednak wymaga to odpowiednich procedur. Dodatkowe trudności związane z przewozem sprawiają, że wiele firm kurierskich po prostu rezygnuje z ich przewozu. Czego z całą pewnością nie uda nam się wysłać za pośrednictwem kuriera?

Według prawa przewozowego z transportu wykluczone są trzy grupy przedmiotów. Są to przede wszystkim towary, których przewóz zabroniony jest na mocy odrębnych przepisów. Kolejna grupa to przedmioty, towary, które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości nie nadają się do przewozu. Ostatnia grupę stanowią natomiast towary niebezpieczne w rozumieniu odrębnych przepisów, chyba że prawo dopuszcza je do przewozu na specjalnych warunkach.

Istnieją sytuacje, w których należy zachować szczególne warunki przewozu. Dotyczy to transportu rzeczy łatwo psujących się, zwłok i szczątków ludzkich oraz żywych zwierząt.

Firmy kurierskie mogą oczywiście stosować swoje własne ograniczenia dotyczące przewozu. Poznamy je czytając dokładnie regulamin danej firmy. Firmy mogą kierować się różnymi względami zakazując transportu określonych przedmiotów. Bardzo często jest to wysoka wartość przesyłki, a co za tym idzie, wysokie koszty w przypadku jej zaginięcia lub uszkodzenia. W zapisach regulaminu znaleźć możemy maksymalną dopuszczalną wartość przesyłki. Zdecydowana większość firm kurierskich odmawia transportu:
– gotówki,
– papierów wartościowych,
– kamieni szlachetnych,
– wyrobów jubilerskich,
– antyków i dzieł sztuki.

Firmy przewozowe ograniczają również zakres przyjmowanych towarów ze względu na nadmierne szkody w przesyłkach, które także związane są z odpowiedzialnością finansową. W większości firm kurierskich nie uda nam się więc zamówić transportu rzeczy łatwo psujących się, wymagających temperatury kontrolowanej lub innych specjalnych warunków np. żywności.

Kurier z pewnością nie przyjmie przesyłek stanowiących zagrożenie dla ludzi lub takich, które mogą uszkodzić inne przesyłki. Firmy kurierskie dbają w ten sposób o bezpieczeństwo transportu. Przewóz niektórych towarów niebezpiecznych może odbywać się w ograniczonych ilościach i z zachowaniem ściśle określonych procedur. Są to towary wymienione w specjalnej ustawie ADR (o przewozie towarów niebezpiecznych). Chodzi tu o materiały wybuchowe, łatwopalne, chemikalia czy materiały promieniotwórcze. Zwykła firma kurierska na pewno nie podejmie się ich przewozu. Wyłączona jest z niego także broń oraz amunicja.

Prawo farmaceutyczne zabrania natomiast przewozu przez firmy kurierskie leków, narkotyków oraz środków psychotropowych.

Próba omijanie regulaminu i wysyłanie w przesyłce przedmiotów zabronionych może pociągać za sobą konsekwencje finansowe. Firma kurierska ma prawo w takiej sytuacji nałożyć na nas karę. Natomiast, jeżeli kurier sprawdzi zawartość przesyłki przy odbiorze, a ma takie uprawnienia, może po prostu odmówić przyjęcia przesyłki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *