Przesyłki kurierskie – transport i logistyka Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera. Mon, 18 May 2020 21:50:21 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.1 Nowoczesne zabezpieczanie przesyłek https://r2rc.pl/2020/05/18/nowoczesne-zabezpieczanie-przesylek/ https://r2rc.pl/2020/05/18/nowoczesne-zabezpieczanie-przesylek/#respond Mon, 18 May 2020 21:50:21 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/nowoczesne-zabezpieczanie-przesylek/ W dobie rozkwitu handlu elektronicznego, produkcja zabezpieczeń przesyłek może okazać się niezwykle dochodowym interesem. Okazuje się jednak, że konkurencja na tym rynku jest dosyć duża,a producenci wciąż rywalizują między sobą w wypuszczaniu nowinek technologicznych. Form zabezpieczania produktów na czas ich...

Artykuł Nowoczesne zabezpieczanie przesyłek pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

W dobie rozkwitu handlu elektronicznego, produkcja zabezpieczeń przesyłek może okazać się niezwykle dochodowym interesem. Okazuje się jednak, że konkurencja na tym rynku jest dosyć duża,a producenci wciąż rywalizują między sobą w wypuszczaniu nowinek technologicznych. Form zabezpieczania produktów na czas ich transportu jest wiele: od kartonów, poprzez wypełniacze, folie stretch, taśmy  zabezpieczające, po technologie, które można nazwać hi-tech. Produkcja tego typu zabezpieczeń wiąże się z kilkoma zasadniczymi kwestiami.

W zgodzie z środowiskiem naturalnym
Firmy produkujące zabezpieczenia przesyłek w coraz większym stopniu zwracają uwagę na ekologię. Dokładają więc wszelkich starań, aby produkowane przez nich zabezpieczenia były nie tylko skuteczne, ale również przyjazne środowisku naturalnemu. Jest to również ukłon w stronę klientów, którzy poszukują tego typu rozwiązań. Ciekawym przykładem działań w tym zakresie jest produkt firmy Pregis o nazwie EP-Flex Renew, który jest już dostępny w naszym kraju. Jest to folia pełniąca rolę wypełniacza przesyłek. jej podstawową zaletą jest fakt, że rozkłada się od roku do pięciu lat, w zależności od warunków panujących na wysypisku śmieci. Po upływie tego czasu nie pozostawia po sobie żadnych nieprzyjaznych dla środowiska odpadów. W porównaniu ze zwykłą folią, to prawdziwy przełom.

Bezpieczeństwo przesyłek na pierwszym miejscu
Klienci kupując produkty zabezpieczające do przesyłek liczą przede wszystkim na to, że będą one dobrze spełniały swoją rolę. Jednym z ciekawszych rozwiązań zabezpieczających jest pianka poliuretanowa. Ta samokształtująca się masa dopasowuje się w taki sposób do produktu, że całkowicie go unieruchamia. Stanowi przy tym doskonałe zabezpieczenie wokół produktu. Produkt w takim opakowaniu może przebyć każdą drogę w różnych warunkach. Pianka poliuretanowa sprawdza się przy zabezpieczaniu naprawdę „trudnych” pod tym względem produktów np. takich, które posiadają nieregularne kształty.

Błędy popełniane przy pakowaniu przesyłek
Nawet najbardziej nowoczesne technologie zabezpieczania przesyłek nie zastąpią zdroworozsądkowego myślenia. Niestety zabezpieczając przedmioty do transportu popełniamy wciąż podstawowe błędy. Jednym z nich jest nieprawidłowy dobór wielkości kartonu do pakowanego produktu, co wiąże się oczywiście z późniejszymi konsekwencjami. Zdarza się na przykład, że przy paletyzacji kartony na spodzie zostają zgniecione przez pozostały towar, a tym samym uszkadzają produkty wewnątrz opakowania.  

Nagminnym błędem są źle unieruchomione kartony (sposób pakowania box in box). Niektórzy w ramach tzw. oszczędności wkładają do kartonów za mało wypełniacza. Powoduje to, że produkty po prostu łatwo przemieszczają się w opakowaniu zbiorczym, a o uszkodzenia w tej sytuacji nie trudno.

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy pakowaniu jest nieprawidłowy dobór rodzaju tektury do wagi wysyłanych towarów. Zbyt słaba tektura pęka i gniecie się pod wpływem ciężaru zawartości. Jak łatwo przewidzieć, ryzyko uszkodzenia przesyłanych produktów wzrasta.

Artykuł Nowoczesne zabezpieczanie przesyłek pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/18/nowoczesne-zabezpieczanie-przesylek/feed/ 0
Czy dron zastąpi kuriera? https://r2rc.pl/2020/05/18/czy-dron-zastapi-kuriera/ https://r2rc.pl/2020/05/18/czy-dron-zastapi-kuriera/#respond Mon, 18 May 2020 07:00:39 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/czy-dron-zastapi-kuriera/ Smartfony, tablety, bankowość mobilna, zakupy grupowe, płacenie dotykowe. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 15 lat temu żadnej z tych rzeczy jeszcze nie było w powszechnym użyciu. Dziś bez nich trudno sobie wyobrazić życie. W takim właśnie niesamowitym tempie rozwija...

Artykuł Czy dron zastąpi kuriera? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
Smartfony, tablety, bankowość mobilna, zakupy grupowe, płacenie dotykowe. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 15 lat temu żadnej z tych rzeczy jeszcze nie było w powszechnym użyciu. Dziś bez nich trudno sobie wyobrazić życie. W takim właśnie niesamowitym tempie rozwija się współczesna technologia. Co będzie jutro – dziś trudno przewidzieć. To samo dotyczy branży przesyłek kurierskich. Wiadomo jednak, że podobnie jak inne dziedziny życia, czeka ją rewolucja.

Drony zamiast kuriera

Z pewnością taką rewolucyjną zmianą może być pomysł testowany przez Amazon. Ten największy na świecie sprzedawca internetowy do dostarczania przesyłek z towarem u niego zakupionym chce używać… dronów, czyli bezzałogowych, zdanie sterowanych obiektów latających. I nie jest to tylko płonna i szalona idea, ale rozwiązanie sprawdzane już w praktyce. Drony są wysyłane z bazy magazynowej, gdzie przesyłki są kompletowane. Następnie zostają nakierowane na miejsce odbioru paczki przy użyciu współrzędnych geograficznych. Po przybyciu na, a raczej nad, wskazane miejsce, informują odbiorcę, wysyłając mu wiadomość na smartfona. Gdy ten potwierdzi gotowość odbioru uwalniają zawartość „bagażnika”, która na małym spadochronie powoli opada w ręce odbiorcy. Scena jak z dobrego filmu scence-fiction? Zdaniem specjalistów Amazona, nie. Przyszłość branży kurierskiej.

Sieć zamiast sklepu

Innym pomysłem rodem z literatury o XXII wieku jest tak zwana big data. To skomplikowany system zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do wspomagania decyzji zakupowych online. Wyobraźmy sobie, że przeglądamy stronę poświęconą ogrodom i drzewom ogrodowym. W kilka minut później na nasz adres mejlowy przychodzi wiadomość będąca ofertą handlową kupna dokładnie tych samych produktów, np. drzew owocowych, którym się przyglądaliśmy. Mało tego, na podstawie naszej aktywności w sieci, sztuczna inteligencja będzie potrafiła zaproponować nam te drzewa, które rzeczywiście nas interesują, pomijając te, których nie lubimy.

Internet is everywhere

Takie rzeczy naprawdę są testowane i być może niebawem staną się codziennością, jak tablet, którego 10 lat temu nie było nawet w głowach inżynierów z Doliny Krzemowej, a dziś jest w większości domów cywilizowanej części świata. To możliwe dzięki rosnącym możliwościom i zasięgom Internetu. Dostęp do niego ma coraz więcej osób, nie tylko stacjonarnie, ale także w urządzeniach mobilnych. W obu przypadkach prędkość wysyłania i odbierania danych z sieci znacznie poprawia się z roku na rok, czyniąc korzystanie z Internetu bardzo łatwym i wygodnym. Jest coraz więcej sieci Wi-fi, więcej hot-spotów, a dostawcy Internetu stale podwyższają limity oferowane w abonamentach. Efekt jest taki, że do sieci można być podłączonym w zasadzie wszędzie i zawsze.

Czy dron zastąpi więc kuriera? Zważywszy, że dron nie musi spać, jeść i odpoczywać, nie żąda podwyżek i nie narzeka na warunki ani ilość pracy, a swoje zadania wykonywać będzie znacznie szybciej niż jego żywy odpowiednik, ta wizja rodem z filmów science-fiction może się stać rzeczywistością znacznie wcześniej niż nam się wydaje.

Artykuł Czy dron zastąpi kuriera? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/18/czy-dron-zastapi-kuriera/feed/ 0
Przesyłki nie z tej ziemi https://r2rc.pl/2020/05/15/przesylki-nie-z-tej-ziemi/ https://r2rc.pl/2020/05/15/przesylki-nie-z-tej-ziemi/#respond Fri, 15 May 2020 20:36:04 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/przesylki-nie-z-tej-ziemi/ Od momentu powstania poczty i firm kurierskich minęło już sporo czasu. Nic więc dziwnego, że w historii tych instytucji pojawiło się wiele przesyłek zasługujących na miano nietypowych, oryginalnych oraz dziwnych. Okazuje się, że amerykańskie poczty oraz firmy wysyłkowe królują pod...

Artykuł Przesyłki nie z tej ziemi pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Od momentu powstania poczty i firm kurierskich minęło już sporo czasu. Nic więc dziwnego, że w historii tych instytucji pojawiło się wiele przesyłek zasługujących na miano nietypowych, oryginalnych oraz dziwnych. Okazuje się, że amerykańskie poczty oraz firmy wysyłkowe królują pod tym względem. Oto kilka przykładów przesyłek „nie z tej ziemi”.

Milion dolarów w przesyłce
Wysłanie biżuterii w paczkach pocztowych bywa ryzykowne. Niektórzy jednak nie zważają na ryzyko. Pewien nowojorski jubiler,  Harry Winston, postanowił, że podaruje Diament Hope Smithsonian Institution. Diament miał ponad 45 karatów. Winston wybrał dosyć nietypowy, jak na tego rodzaju przesyłkę, środek transportu, a mianowicie pocztę. Diament został odebrany w Waszyngtonie przez listonosza Jamesa Todda i dostarczony do kuratora w Muzeum Historii Naturalnej. Za usługę na poczcie jubiler zapłacił zaledwie 2,44 dolary. Musiał jednak doliczyć do tej kwoty 142,85 dolary za ubezpieczenie przesyłki na kwotę miliona dolarów.

W trosce o dobro gada
Był 1954 rok, kiedy pracownik poczty w Orlando na Florydzie otrzymał jedną z najbardziej nietypowych przesyłek w swoim życiu oraz w historii swojej poczty. W paczce znajdował się bowiem kameleon. Myli się jednak ten, kto pomyśli o nadawcy, jako o bezdusznym człowieku znęcającym się nad zwierzętami. Lista od właściciela kameleona wiele wyjaśniał. Nadawca pochodził z Fostoria w stanie Ohio. Klimat tego miejsca zdecydowanie nie służył gadowi. Było mu tam po prostu zbyt zimno. W liście znajdowała się prośba, aby wypuścić kameleona na wolność. Zwierzęciu na szczęście nic się nie stało w trakcie transportu, a prośba właściciela o wypuszczenie gada została natychmiast spełniona.

Dziecko jako przesyłka
O ile można jeszcze zrozumieć właściciela zwierzęcia, który zadbał o jego dobro wysyłając go pocztą, o tyle zachowanie rodziców May Pierstroff, z Grangeville w Idaho można uznać za co najmniej nierozważne. Usprawiedliwia ich jedynie fakt, że cała historia miała miejsce w 1914 roku, kiedy przestępczość była zdecydowanie mniejsza. Rodzice wysłali swoją czteroletnią wówczas córeczkę May do jej babci w Lewiston. Nie chcąc jednak płacić za bilet nadali dziecko jako przesyłkę. May została zadeklarowana jako przesyłka z kurczakami. Do jej płaszczyka przyczepiono nawet 53-centową opłatę pocztową. Naczelnik poczty w Lewiston odstąpił w tym przypadku od zasady pozostawiania doręczonych przesyłek na poczcie na noc i zawiózł May do babci.

Człowiek w paczce
Historia czteroletniej May to nie jedyny przypadek człowieka wysłanego paczką pocztową. Kolejny przykład jest jednak zdecydowanie bardziej spektakularny i niezwykły. 29 marca 1849 roku niewolnik Henry „Box” Brown, który był świadkiem sprzedaży swojej żony i dzieci, z pomocą właścicielki miejscowego sklepu wysłał się sam do abolicjonisty, Jamesa Millera McKima. Jego droga do wolności nie trwała długo, bo zaledwie dwie godziny. Brown spędził ją jednak w skrzyni, w bardzo niewygodnej pozycji. Na szczęście na paczce przyklejono naklejkę „Ostrożnie, tą stroną do góry”. Cała historia skończyła się dla niego pomyślenie. Znalazł upragniona wolność w Anglii, gdzie zamieszkał.

Artykuł Przesyłki nie z tej ziemi pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/15/przesylki-nie-z-tej-ziemi/feed/ 0
Firmy kurierskie i lista rzeczy zakazanych https://r2rc.pl/2020/05/15/firmy-kurierskie-i-lista-rzeczy-zakazanych/ https://r2rc.pl/2020/05/15/firmy-kurierskie-i-lista-rzeczy-zakazanych/#respond Fri, 15 May 2020 04:02:58 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/firmy-kurierskie-i-lista-rzeczy-zakazanych/ Wysyłanie rzeczy za pośrednictwem firm kurierskich to bardzo wygodne, proste i szybkie rozwiązanie. Bardzo chętnie korzystamy więc z tej opcji. Warto jednak wiedzieć, że istnieje lista przedmiotów, które są wyłączone z przewozu. Dzieje się tak na mocy przepisów prawa albo...

Artykuł Firmy kurierskie i lista rzeczy zakazanych pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Wysyłanie rzeczy za pośrednictwem firm kurierskich to bardzo wygodne, proste i szybkie rozwiązanie. Bardzo chętnie korzystamy więc z tej opcji. Warto jednak wiedzieć, że istnieje lista przedmiotów, które są wyłączone z przewozu. Dzieje się tak na mocy przepisów prawa albo regulaminów samych firm kurierskich. Za oddzielną grupę możemy uznać przedmioty, które co prawda można przesyłać, jednak wymaga to odpowiednich procedur. Dodatkowe trudności związane z przewozem sprawiają, że wiele firm kurierskich po prostu rezygnuje z ich przewozu. Czego z całą pewnością nie uda nam się wysłać za pośrednictwem kuriera?

Według prawa przewozowego z transportu wykluczone są trzy grupy przedmiotów. Są to przede wszystkim towary, których przewóz zabroniony jest na mocy odrębnych przepisów. Kolejna grupa to przedmioty, towary, które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości nie nadają się do przewozu. Ostatnia grupę stanowią natomiast towary niebezpieczne w rozumieniu odrębnych przepisów, chyba że prawo dopuszcza je do przewozu na specjalnych warunkach.

Istnieją sytuacje, w których należy zachować szczególne warunki przewozu. Dotyczy to transportu rzeczy łatwo psujących się, zwłok i szczątków ludzkich oraz żywych zwierząt.

Firmy kurierskie mogą oczywiście stosować swoje własne ograniczenia dotyczące przewozu. Poznamy je czytając dokładnie regulamin danej firmy. Firmy mogą kierować się różnymi względami zakazując transportu określonych przedmiotów. Bardzo często jest to wysoka wartość przesyłki, a co za tym idzie, wysokie koszty w przypadku jej zaginięcia lub uszkodzenia. W zapisach regulaminu znaleźć możemy maksymalną dopuszczalną wartość przesyłki. Zdecydowana większość firm kurierskich odmawia transportu:
– gotówki,
– papierów wartościowych,
– kamieni szlachetnych,
– wyrobów jubilerskich,
– antyków i dzieł sztuki.

Firmy przewozowe ograniczają również zakres przyjmowanych towarów ze względu na nadmierne szkody w przesyłkach, które także związane są z odpowiedzialnością finansową. W większości firm kurierskich nie uda nam się więc zamówić transportu rzeczy łatwo psujących się, wymagających temperatury kontrolowanej lub innych specjalnych warunków np. żywności.

Kurier z pewnością nie przyjmie przesyłek stanowiących zagrożenie dla ludzi lub takich, które mogą uszkodzić inne przesyłki. Firmy kurierskie dbają w ten sposób o bezpieczeństwo transportu. Przewóz niektórych towarów niebezpiecznych może odbywać się w ograniczonych ilościach i z zachowaniem ściśle określonych procedur. Są to towary wymienione w specjalnej ustawie ADR (o przewozie towarów niebezpiecznych). Chodzi tu o materiały wybuchowe, łatwopalne, chemikalia czy materiały promieniotwórcze. Zwykła firma kurierska na pewno nie podejmie się ich przewozu. Wyłączona jest z niego także broń oraz amunicja.

Prawo farmaceutyczne zabrania natomiast przewozu przez firmy kurierskie leków, narkotyków oraz środków psychotropowych.

Próba omijanie regulaminu i wysyłanie w przesyłce przedmiotów zabronionych może pociągać za sobą konsekwencje finansowe. Firma kurierska ma prawo w takiej sytuacji nałożyć na nas karę. Natomiast, jeżeli kurier sprawdzi zawartość przesyłki przy odbiorze, a ma takie uprawnienia, może po prostu odmówić przyjęcia przesyłki.

Artykuł Firmy kurierskie i lista rzeczy zakazanych pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/15/firmy-kurierskie-i-lista-rzeczy-zakazanych/feed/ 0
Bezpieczeństwo przesyłek w handlu elektronicznym https://r2rc.pl/2020/05/15/bezpieczenstwo-przesylek-w-handlu-elektronicznym/ https://r2rc.pl/2020/05/15/bezpieczenstwo-przesylek-w-handlu-elektronicznym/#respond Thu, 14 May 2020 23:35:42 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/bezpieczenstwo-przesylek-w-handlu-elektronicznym/ Handel internetowy kwitnie. Paleta produktów, które można zakupić drogą internetową jest imponująca. Stwarza to dodatkowe problemy dla sprzedających związane z odpowiednim zapakowaniem konkretnych towarów. Każda sytuacja, w której do klienta trafia uszkodzona przesyłka generuje przecież niepotrzebne koszty. Bezpieczeństwo wysyłanych produktów...

Artykuł Bezpieczeństwo przesyłek w handlu elektronicznym pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Handel internetowy kwitnie. Paleta produktów, które można zakupić drogą internetową jest imponująca. Stwarza to dodatkowe problemy dla sprzedających związane z odpowiednim zapakowaniem konkretnych towarów. Każda sytuacja, w której do klienta trafia uszkodzona przesyłka generuje przecież niepotrzebne koszty. Bezpieczeństwo wysyłanych produktów jest dla e-handlowców ogromnym wyzwaniem, a zarazem priorytetem. Jakie towary są najbardziej problematyczne, jeżeli chodzi o wysyłkę?

Przede wszystkim wszelkie produkty o dużych gabarytach. Najlepszym przykładem jest sprzęt AGD. Jest on nie tylko narażony na mechaniczne uszkodzenia, ale musi również być transportowany w ściśle określonej pozycji. Firma kurierska przewożąca taki sprzęt powinna być wyposażona w odpowiednie narzędzia, pozwalające na jego bezpieczny przewóz. Każda przesyłka musi być zabezpieczona przed urazami, jakie mogą wystąpić w drodze do klienta. Ogromna część sprzętu zawiera elementy elektroniczne i elektryczne, które są niezwykle wrażliwe na czynniki atmosferyczne i mechaniczne. W takim przypadku dodatkowo zabezpiecza się je folią bąbelkową, pianką lub styropianem.

Poza rozmiarami wysyłanych towarów, dużym problemem może okazać się również ich kształt, zwłaszcza jeżeli jest mocno nietypowy. Do takich towarów należą np. części samochodowe. Wielkość produktów i asymetryczne kształty czasami utrudniają ich właściwe zabezpieczenie. Podzespoły samochodowe bardzo często posiadają różnego rodzaju haczyki, mocowania, w dodatku są to elementy plastikowe, a więc bardzo podatne na uszkodzenia. Należy zatem bardzo dokładnie je zabezpieczyć. Najlepsze okazują się najprostsze rozwiązania takie, jak folia bąbelkowa czy folia ze stretchem.

Są również branże, które maja trudności z rozmiarem przesyłek, wcale jednak nie chodzi o ich duże gabaryty. Wręcz przeciwnie. Bardzo trudne do zabezpieczania są niewielkie przesyłki, które bardzo często zawierają niezwykle wartościowe przedmioty. Mowa tu o branży jubilerskiej. Zamówione produkty wysyłane są zazwyczaj w pudełkach oklejonych taśmą zabezpieczającą.Taśma spełnia  rolę plomb i musi oczywiście pozostać nienaruszona. Wewnątrz pudełka służącego do przesyłki znajduje się zazwyczaj drugie,  oryginalne, zazwyczaj eleganckie ze względu na charakter przedmiotu, który się w nim znajduje.

Przesyłki, czy to kurierskie, czy pocztowe to podstawa funkcjonowania handlu elektronicznego. Ich bezpieczeństwo jest więc kwestią zasadniczą. Nie chodzi jedynie o to, by przesyłka dotarła do klienta w odpowiednim czasie. Chodzi przede wszystkim o to, by dotarła w nienaruszonym stanie. Wyobraźmy sobie przeciętnego Kowalskiego, który w sklepie internetowym z okazji rocznicy ślubu zamówił dla swojej żony szklany wazon z grawerowaną dedykacją. Przesyłkę otrzymuje w odpowiednim momencie, tuż przed ich wspólnym świętem. Otwiera ją zadowolony, wyobrażając sobie wyraz zachwytu na twarzy małżonki, gdy zobaczy prezent. W środku owszem jest wazon, ale rozbity w drobny mak. Przesyłka nie była odpowiednio zabezpieczona. Wazon mogła uratować nawet niewielka naklejka na opakowaniu „uwaga szkło”. Sklep traci więc raz na zawsze jednego klienta, bo Kowalski z pewnością nie zrobi w nim ponownie zakupów.

Artykuł Bezpieczeństwo przesyłek w handlu elektronicznym pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/15/bezpieczenstwo-przesylek-w-handlu-elektronicznym/feed/ 0
Kiedy kurier a kiedy broker? https://r2rc.pl/2020/05/13/kiedy-kurier-a-kiedy-broker/ https://r2rc.pl/2020/05/13/kiedy-kurier-a-kiedy-broker/#respond Wed, 13 May 2020 20:59:01 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/kiedy-kurier-a-kiedy-broker/ Tak jak w każdej niemal branży, także na rynku firm kurierskich aktywnie działają brokerzy. I dobrze, że działają, bo ich obecność oznacza korzyści dla wszystkich. Przede wszystkim dla samych firm kurierskich, ale także dla ich klientów. Korzystają firmy Firmy kurierskie...

Artykuł Kiedy kurier a kiedy broker? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
Tak jak w każdej niemal branży, także na rynku firm kurierskich aktywnie działają brokerzy. I dobrze, że działają, bo ich obecność oznacza korzyści dla wszystkich. Przede wszystkim dla samych firm kurierskich, ale także dla ich klientów.

Korzystają firmy

Firmy kurierskie bardzo chętnie nawiązują współpracę brokerami. Z prostego powodu: to im się po prostu opłaca. Brokerzy dostarczają im bowiem nowych zleceń, nowych klientów, napędzają obrót, i tym samym przychody firmy, co z kolei przekłada się na zyski. Zasada działania brokerów w tym przypadku sprowadza się do tego, że grupują w duże pakiety zlecenia od wielu mniejszych klientów. Takie większe, grupowe zlecenia są dla firm kurierskich bardzo atrakcyjne, nawet pomimo faktu, że brokerzy wymuszają niższe stawki za usługi dostarczenia przesyłki. Ale rekompensują sobie to skalą zamówienia.

Korzystają klienci

Dzięki niższym stawkom uzyskanym przez brokera, na usługi firm kurierskich stać tych klientów, których koszty takich usług, przerosłyby gdyby działali niezależnie od siebie. Mowa o małych firmach, których obroty nie pozwalają na podpisania indywidualnej umowy z firmą kurierską, albo takich, które nie mają potrzeby posiadania stałej umowy, bo z usług kuriera chcą korzystać jedynie sezonowo. Dla nich pośrednictwo brokera jest szansą na zlecenie usługi dostarczenia przesyłki na odpowiednim poziomie za rozsądną, możliwą do zaakceptowania, cenę. Dodatkowo, dzięki pośrednictwu brokera, nadawcy przesyłek mogą zapoznać się z ofertą wielu różnych firm kurierskich i wybrać tę najbardziej im odpowiadającą pod względem ceny, jakości i terminu wykonania usługi, itd.

Kiedy broker nie potrzebny

W ten sposób na pośrednictwie brokerów wszyscy korzystają. Dla klienta układ broker-kurier oznacza większy wybór ofert, możliwość doboru usługi dopasowanej do swoich konkretnych oczekiwań oraz niższą cenę niż w sytuacji, w której istniałyby tylko firmy kurierskie. Dla tych ostatnich korzyścią są większe pakiety zleceń i więcej klientów, co przekłada się na zyski. Ale ten schemat nie sprawdza się zawsze. W sytuacji firmy, która często i dużo korzysta z usług firm kurierskich, pośrednictwo brokera nie będzie potrzebne. Dużego klienta, wysyłającego znaczne ilości przesyłek, każda firma kurierska potraktuje z należnym szacunkiem i na pewno zaproponuje atrakcyjną cenę za swoje usługi. Przy czym pod określeniem „znaczne ilości przesyłek” należy rozumieć około 50 paczek miesięcznie.

Artykuł Kiedy kurier a kiedy broker? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/13/kiedy-kurier-a-kiedy-broker/feed/ 0
Bezpieczne cięcie… czyli jak rozpakowywać przesyłki? https://r2rc.pl/2020/05/13/bezpieczne-ciecie-czyli-jak-rozpakowywac-przesylki/ https://r2rc.pl/2020/05/13/bezpieczne-ciecie-czyli-jak-rozpakowywac-przesylki/#respond Wed, 13 May 2020 11:03:11 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/bezpieczne-ciecie-czyli-jak-rozpakowywac-przesylki/ Temat z pozoru może wydawać się błahy. Co to za filozofia rozpakować przesyłkę otrzymaną pocztą lub kurierem? Wyobraźmy jednak sobie, że jesteśmy magazynierem i w znacznej mierze nasza praca polega właśnie na rozpakowywaniu towaru. Trzeba to robić szybko i sprawnie....

Artykuł Bezpieczne cięcie… czyli jak rozpakowywać przesyłki? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Temat z pozoru może wydawać się błahy. Co to za filozofia rozpakować przesyłkę otrzymaną pocztą lub kurierem? Wyobraźmy jednak sobie, że jesteśmy magazynierem i w znacznej mierze nasza praca polega właśnie na rozpakowywaniu towaru. Trzeba to robić szybko i sprawnie. Problem odpowiedniego rozpakowywania paczek w tym momencie przestaje być mało znaczący.

Grunt to odpowiedni nóż
Do rozpakowywania najczęściej używane są noże łamane, wysuwane. To klasyczne już narzędzia do cięcia tapet, kartonów itp. Nawet jeżeli budowa takiego noża jest wzmocniona, a korpus został umieszczony solidnej oprawie, ryzyko uszkodzenia ciała podczas pracy z takim narzędziem jest duże. Zagrożenie stanowi niczym nie osłonięte ostrze. Dodatkowo jego nieoczekiwane odłamanie podczas pracy może poważnie ranić pracownika. Czynność, która wydawała się błahą, wiąże się z całkiem realnym niebezpieczeństwem. Zagrożenia, które się przy tym pojawiają są różnego typu – od ukłuć i przecięć rąk, do urazów w obrębie klatki piersiowej i brzucha, które to mogą nawet zagrozić życiu pracownika.

Okazuje się, że istnieje ogromna szansa na uniknięcie wymienionych zagrożeń. Wystarczy wyposażenie pracowników w odpowiednie noże. Tzw. noże bezpieczne można podzielić na dwie podstawowe grupy: noże z ukrytym ostrzem oraz noże z mechanizmem sprężynowym. Są to noże przeznaczone specjalnie dla osób pracujących w magazynach, sklepach, liniach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność bezpiecznego otwierania opakowań. Ich podstawową zaletą jest fakt, że zmniejszają one do minimum ryzyko skaleczenia pracownika. Eliminują także możliwość przypadkowego zanieczyszczenia produktu odłamkiem ostrza. Jest to szczególnie istotne w przemyśle spożywczym, przetwórczym oraz chemicznym. Tego rodzaju rozwiązania polecane są przez specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

Katalog zasad bezpiecznego rozpakowywania
Poza odpowiednim narzędziem, wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z rozpakowywaniem paczek. Po pierwsze, zawsze przed przystąpieniem do rozpakowania kartonu powinny zostać sprawdzone znaki bezpieczeństwa zamieszczone na opakowaniu. Po drugie przy rozpakowywaniu towarów przy użyciu nożyka pracownicy powinni wykonywać cięcia wyłącznie od siebie lub w poprzek. Nigdy do siebie. Niby oczywista sprawa, ale o takich prostych zasadach najczęściej zdarza nam się zapominać. Po trzecie rozpakowywanie towaru powinno odbywać się jedynie w miejscach do tego wydzielonych np.magazynach. Otwierany karton musi znajdować się na twardym, stabilnym podłożu.

Minimalizacja ryzyka uszkodzenia zawartości przesyłki
Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo odpakowywanego produktu. Zbyt głęboko wprowadzone ostrze, bądź włożone w nieodpowiednim miejscu, może doprowadzić do uszkodzenia zawartości przesyłki. Mowa tu zwłaszcza o pewnej grupie produktów, bardziej podatnych na mechaniczne uszkodzenia. Należy do niej z pewnością sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego czy produkty szklane.

Artykuł Bezpieczne cięcie… czyli jak rozpakowywać przesyłki? pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/13/bezpieczne-ciecie-czyli-jak-rozpakowywac-przesylki/feed/ 0
O reklamacjach w firmach kurierskich https://r2rc.pl/2020/05/12/o-reklamacjach-w-firmach-kurierskich/ https://r2rc.pl/2020/05/12/o-reklamacjach-w-firmach-kurierskich/#respond Mon, 11 May 2020 23:51:43 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/o-reklamacjach-w-firmach-kurierskich/ Dostarczanie przesyłek to usługa. Może więc podlegać reklamacji. warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe zasady udzielania reklamacji. Kiedy możemy reklamację złożyć? W jakiej formie?Jakie dokumenty należy dołączyć. Zacznijmy od początku. Co możemy reklamować? Reklamacje w firmie kurierskiej możemy złożyć w...

Artykuł O reklamacjach w firmach kurierskich pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Dostarczanie przesyłek to usługa. Może więc podlegać reklamacji. warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe zasady udzielania reklamacji. Kiedy możemy reklamację złożyć? W jakiej formie?Jakie dokumenty należy dołączyć. Zacznijmy od początku.

Co możemy reklamować?
Reklamacje w firmie kurierskiej możemy złożyć w kilku przypadkach. Po pierwsze, gdy nasza przesyłka została dostarczona nieterminowo, po drugie zaś, jeżeli w drodze do adresata zaginęła. To bardzo solidne podstawy do reklamacji. Reklamować możemy również przesyłki, które uległy uszkodzeniu oraz takie, w przypadku których mamy pewność, że doszło do ubytku zawartości. Reklamacja jest naszym prawem i należy z niego korzystać.

Ograniczenia w reklamacjach
Istnieją sytuacje, w których firmy kurierskie zastrzegają sobie możliwość nie dostarczenia przesyłki na czas i nie biorą odpowiedzialności za powstałe wówczas uszkodzenia. Są one zazwyczaj wyszczególnione w regulaminach. Chodzi o zdarzenia losowe takie, jak trzęsienie ziemi, sztorm, powódź, mgła, wojna, katastrofa lotnicza czy embargo. Jeżeli szkoda powstała na skutek wady lub naturalnej właściwości przesyłki również nie mamy prawa do roszczeń. Ograniczenia w zakresie reklamacji dotyczą także szkód, które powstały na skutek działania buntów, rozruchów społecznych, strajków, a także każdego działania lub zaniechania jakiejkolwiek osoby niebędącej pracownikiem lub kontrahentem danej firmy kurierskiej, a w szczególności: Klienta, Odbiorcy, osoby trzeciej, służb celnych lub administracji rządowej. Jak można zauważyć firmy kurierskie zabezpieczają się na każdą okoliczność.

Terminy, terminy… i jeszcze raz terminy
W składaniu reklamacji bardzo ważną rolę odgrywają terminy. Roszczenia powinny zostać zgłoszone na piśmie w terminie 14  dni od daty odbioru przesyłki lub 30 dni od daty przyjęcia przesyłki przez firmę kurierską do przewozu. Ściśle określony jest również czas rozpatrywania reklamacji. W przypadku przesyłek krajowych wynosi on 10 dni roboczych licząc od dnia wniesienia reklamacji skutecznej, czyli takiej, która zawiera komplet wymaganych dokumentów. Sytuacja zmienia się, gdy reklamowana przesyłka była ubezpieczona. Wówczas reklamacje rozpatrywane są przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe i termin rozpatrywania reklamacji może ulec wydłużeniu.

Co składa się na reklamację skuteczną?
Zestaw dokumentów, które są wymagane przy reklamowaniu usług firmy kurierskiej to:
–  oryginał pisma reklamacyjnego lub druk reklamacja. Bezwzględnie muszą znaleźć się tu informacje o numerze listu przewozowego, kwocie roszczenia oraz numer konta bankowego;
– oryginał listu przewozowego, a dokładnie egzemplarz, który pozostawi nam kurier;
– kserokopia dokumentu (potwierdzona za zgodność z oryginałem), który mówi o wartości szkody w zależności od jej rodzaju. Może to być umowa kupna/sprzedaży; rachunek, faktura VAT, paragon fiskalny, kwit kasowy; oryginał kalkulacji kosztów wytworzenia produktu, sporządzony przez producenta lub rachunek za naprawę lub faktura za naprawę
– oryginał protokołu szkodowego (egzemplarz należący do poszkodowanego).

Artykuł O reklamacjach w firmach kurierskich pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/12/o-reklamacjach-w-firmach-kurierskich/feed/ 0
Koperty od A do Z https://r2rc.pl/2020/05/11/koperty-od-a-do-z/ https://r2rc.pl/2020/05/11/koperty-od-a-do-z/#respond Mon, 11 May 2020 16:31:33 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/koperty-od-a-do-z/ Branża kopertowa ciągle się rozwija oferując bardzo szeroką paletę produktów. Okazuje się więc, że chcąc wysłać określoną przesyłkę, stajemy przed nie lada dylematem. Jaką kopertę wybrać? Odnalezienie się w kopertowym świecie wcale nie jest takie proste. Oto lista kryteriów, które...

Artykuł Koperty od A do Z pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Branża kopertowa ciągle się rozwija oferując bardzo szeroką paletę produktów. Okazuje się więc, że chcąc wysłać określoną przesyłkę, stajemy przed nie lada dylematem. Jaką kopertę wybrać? Odnalezienie się w kopertowym świecie wcale nie jest takie proste. Oto lista kryteriów, które należy zastosować, aby wybrać odpowiednią kopertę:

Oznaczenia rozmiarów
Sprawa jest nieco skomplikowana. Wystarczy się jednak odrobinę zagłębić w temat, aby nie mieć problemu z wyborem odpowiedniego rozmiaru koperty. Warto wiedzieć, że w Polsce format papieru określany jest według normy ISO 216. Zgodnie z tą normą istnieją trzy szeregi: „A”, „B” i „C”. Każdy szereg jest nieco większy od poprzedniego np. „A4” jest mniejsze o kilka centymetrów od „B4”, zaś B4 mniejsze o kilka centymetrów od C4. Podstawowy arkusz to A0, jego rozmiary wynoszą 1682 mm x 2378 mm. Kolejne rozmiary są pochodną formatu A0 i powstają poprzez zgięcie na pół dłuższego boku. Dla przykładu: rozmiary A1 to 1189 mm x 1682  mm, A2 to 841 mm x 1189 mm itd. Aż do A10. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce używa się formatu do A6 (kartka A4 złożona na 4).

Najbardziej popularnym rozmiarem jest A4 (210 mm x 297 mm). I w tym momencie przechodzimy do rozmiarów kopert. Aby kartkę „A4” zapakować do koperty, musi być ona nieco większa, dlatego koperty tzw. „zwykłe” występują w szeregu „C” i tak :
– w kopercie C4 (917 mm x 1297 mm) zmieścimy kartkę A4
– w kopercie C5 zmieścimy kartkę A4 złożoną na pół
– w kopercie C6 zmieścimy kartkę A4 złożoną na 4.

Żeby było „łatwiej” istnieje jeszcze jeden, dodatkowy format kopert, czyli DL (99 mm x 210 mm). To nic innego jak kartka A4 złożona na 3 wzdłuż długiego boku. Aby zmieścić tak złożoną kartkę powstał właśnie format kopert DL (110 mm x 220 mm).

Zupełnie inna rozmiarówkę mają koperty bąbelkowe. Ich oznaczenie jest literowe. Wyróżniamy więc koperty od „A” do „K”. Rozmiar zewnętrzny bardzo łatwo można znaleźć, chociażby w internecie. Liczy się praktyczne zastosowanie poszczególnych rozmiarów. I tak: w kopercie „CD” zmieścimy płytę CD, bez względu na zastosowane pudełko. Koperta „A” idealnie nadaje się na drobiazgi, np. biżuterię, koperty „E” i „H” to rozmiary przeznaczone do wysyłki książek, zaś do kopert „I” i „K” zmieścimy większe rzeczy.

Sposoby klejenia kopert
Sposoby klejenia to kolejne kryterium wyboru kopert. Zdecydowanie mniej skomplikowane, niż poprzednie. Najczęściej spotyka się oznaczenia:
– NK – koperta zaklejana na mokro.
– SK – koperta samoklejąca.
– HK – koperta z paskiem do odrywania.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poza zwykłymi kopertami zamykanymi jednorazowo, istnieją również koperty z zamknięciem wielokrotnym.  Posiadają  na klapce specjalny klej, który można zaklejać i odklejać wielokrotnie bez niszczenia. Używane są przez firmy kurierskie, gdyż podczas transportu wymagane jest czasami dokładanie do przesyłki kolejnych dokumentów lub stemplowanie listów przewozowych.

Ostatni parametr, który istotny jest przy zakupie kopert pod konkretne cele, to gramatura papieru oraz folii. Oczywiście istnieją różnice w jakości papieru użytego do produkcji kopert i w znaczący sposób przekładają się one na cenę.

Artykuł Koperty od A do Z pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/11/koperty-od-a-do-z/feed/ 0
Jeże wysłane w paczce kurierskiej https://r2rc.pl/2020/05/10/jeze-wyslane-w-paczce-kurierskiej/ https://r2rc.pl/2020/05/10/jeze-wyslane-w-paczce-kurierskiej/#respond Sun, 10 May 2020 07:34:30 +0000 https://r2rc.pl/2020/05/15/jeze-wyslane-w-paczce-kurierskiej/ Co może kryć w sobie zafoliowana przesyłka kurierska? Odzież zakupioną na aukcji internetowej, książki z oferty księgarni online, odpowiednio zabezpieczony sprzęt elektroniczny… możliwości jest wiele. Tak wiele, że czasami przekraczają granicę naszej wyobraźni. Nie wspominając o granicy ludzkiej głupoty, bezmyślności...

Artykuł Jeże wysłane w paczce kurierskiej pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>

Co może kryć w sobie zafoliowana przesyłka kurierska? Odzież zakupioną na aukcji internetowej, książki z oferty księgarni online, odpowiednio zabezpieczony sprzęt elektroniczny… możliwości jest wiele. Tak wiele, że czasami przekraczają granicę naszej wyobraźni. Nie wspominając o granicy ludzkiej głupoty, bezmyślności i zwykłego okrucieństwa.

Pracownicy jednej z podłódzkich sortowni firmy kurierskiej DHL  dokonali niecodziennego odkrycia, otwierając komisyjnie jedną z paczek, która wzbudziła ich podejrzenia. Przesyłkę nadano w Siedlcach, a dotrzeć miała do Zadzimia. W środku znajdowały się cztery pigmejskie jeże afrykańskie. Jedno ze zwierząt niestety nie przeżyło transportu. Słysząc tego rodzaju historie właściwie nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Okazuje się, że przygoda afrykańskich jeży nie jest wcale odosobnionym przypadkiem.

Co na ten temat mówi prawo?  Ustawa ochronie zwierząt z 1997 roku określa jasno, że nikt nie może przewozić zwierząt w sposób powodujący ich okaleczenie lub przyczyniający się do zadawania im cierpienia. Trudno przypuszczać, aby jeże zapakowane w ofoliowana paczkę, na której w żaden sposób nie była oznaczona zawartość  czuły się wyjątkowo komfortowo i spokojnie.

Przepisy pozwalają na wysyłanie w paczkach żywych zwierząt. Nadawca takiej paczki powinien jednak spełnić szereg określonych warunków. Żywe zwierzęta można nadać korzystając z usługi przesyłki kurierskiej Pocztex w obrocie krajowym albo innych firm kurierskich, których regulamin na to pozwala. Należy jednak liczyć się z tym, że nie każda firma kurierska zgodzi się na transport żywych zwierząt.

Paczka zawierająca żywe zwierzęta traktowana jest, jako przesyłka chroniona. Obowiązki nadawcy są bardzo precyzyjnie określone. Przede wszystkim nadawca zobowiązuje się zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki, które dają gwarancję bezpiecznego transportu danego gatunku. Nadawca musi wziąć pod uwagę czas wykonania usługi i dostosować do niego warunki w paczce.

Opakowanie musi być na tyle obszerne, aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchów oraz na tyle wysokie, aby mogło stać. Powinno być także przewiewne i właściwie wyposażone. Jeżeli zwierzę znajduje się w klatce jej konstrukcja powinna  uniemożliwiać przypadkowe wysuniecie się jakiejkolwiek części zwierzęcia na zewnątrz. Ofoliowanie paczki  z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem, gdyż ogranicza dostawania się do środka powietrza. Niby oczywista sprawa, a jednak okazuje się, że niektórzy mają problem z logicznym myśleniem. W przypadku kartonowych opakowań należy zadbać o umieszczenie nich otworów, które w żadnym wypadku nie ulegną zatkaniu. Nadawca ma jeszcze jeden obowiązek. Jest nim pokrycie spodu paczki materiałem chłonącym wilgoć.

Dopiero odpowiednio przygotowaną paczkę można nadać w firmie kurierskiej lub na poczcie. Pracownicy tych instytucji nie powinni mieć żadnych wątpliwości co do zawartości przesyłki. Wystarczy czytelny napis „żywe zwierzęta”.

Wysyłanie zwierząt kurierem, nawet  zachowaniem wymienionych warunków, może jedna budzić pewne kontrowersje i z pewnością nie jest pochwalane przez obrońców praw zwierząt.

Artykuł Jeże wysłane w paczce kurierskiej pochodzi z serwisu Przesyłki kurierskie - transport i logistyka.

]]>
https://r2rc.pl/2020/05/10/jeze-wyslane-w-paczce-kurierskiej/feed/ 0